Případová studie

Šťavnatá marketingová komunikace a brand pro NOVÁK maso - uzeniny

Na začátku tohoto příběhu jsou dvě různé identity, prakticky mrtvé sociální sítě a web bez návštěvnosti... Přidejte k tomu špatnou zkušenost s marketingovou agenturou a negativní postoj k Facebooku a máte situaci doslova na nože. A ještě k tomu v řeznictví, to prostě nechcete. Jakmile ale nasadíte pár marketingových kuchařů ze senseZOOM, přimícháte správný marketingový mix, sjednocení vizuálu, community management a zapojíte do marketingu i řezníky od válu, máte rázem značku jako k… býk! Ten v logu.

Potřebujeme jen obsah

Klient postupoval naprosto správně, měl připravené dílčí věci – logo, brand manuál, web… My jsme připravovali podle připraveného manuálu plakáty a i když jsme viděli, že jsou vedle sebe dvě identity, nemohli jsme v téhle fázi nic dělat.

Klient nám ale po nějaké době zavolal s tím, abychom mu pomohli naplnit obsah na nový web. Při analýze vypracovaného návrhu jsme ale zjistili, že to nebude tak jednoduché.

Problém č. 1 byly už ony dvě identity. Navíc web měl nevhodný redakční systém, nebylo dotažené SEO ani mobilní zobrazení, našli jsme i pár UX/UI nesrovnalostí. Museli jsme tedy klienta přesvědčit, abychom se do webu pustili znovu a abychom si nastavili od začátku celou marketingovou komunikaci. Důvody byly jednak technické chyby na webu, ale také CMS bránící dalšímu rozvoji – pokud bychom obsah plnili v tomto systému, klienta by to ve výsledku stálo víc než nový web od začátku. A tak jsme novým webem získali jak profesionálnější stránky pro prezentaci, tak univerzálnější nástroj pro správu obsahu i levnější řešení pro klienta.


„Novým webem jsme získali jak profesionálnější stránky pro prezentaci, tak univerzálnější nástroj pro správu obsahu i levnější řešení pro klienta.“


Náš postup při nastavení marketingové komunikace pro NOVÁK maso - uzeniny

Sjednocení vizuální identity

Vzali jsme logo býčka, které je nadčasové, jednoduché a zapamatovatelné a spolu s prvky z logomanuálu, který jsme převzali, jsme vytvořili jednotnou korporátní identitu, která se promítá na všech marketingových kanálech a materiálech.

Návrh nového webu

Navrhli jsme strukturu webu, ujistili se o správném nastavení UX/UI a zvolili redakční systém, který se jednoduše obsluhuje. Pak jsme pro web navrhli grafiku a prvky, které odpovídají korporátní identitě.

Správa sociálních sítí

Od září 2019 jsme si převzali také community management řeznictví Novák, především na Facebooku. Z 50 fanoušků jsme se za rok dostali na 2 400 lidí, kteří jsou navíc velmi aktivní a pravidelně nám pomáhají šířit obsah dál.


„Z 50 fanoušků jsme se za rok dostali na 2 400 lidí, kteří jsou navíc velmi aktivní a pravidelně nám pomáhají šířit obsah dál.“


Řezníci jsou tváří prodejen i nového webu

Projekt Web pro NOVÁK maso – uzeniny nebyl jen o jeho návrhu. Postarali jsme se také o kompletní obsah, který pravidelně aktualizujeme. Hlavně ale na stránkách komunikujeme to, co je pro značku nejdůležitější, čím je jedinečná. Najdete na něm proto tváře řezníků, příběhy lokálních dodavatelů, recepty a spoustu dalšího. To vše na první pohled neprodává maso, na ten druhý to ale pomáhá prodávat díky tomu, že si zákazníci řeznictví mohou ověřit informace, dozvědět se něco nového a díky receptům načerpat inspiraci. A to si zákazníci pamatují.

Uchazeči o práci tady zase najdou aktuálně otevřené pozice a mají možnost přímo kontaktovat personalistky, dozví se příběh firmy a další informace. Web se tak stal středobodem, na který můžeme odkazovat na sociálních sítích i v prodejnách a zákazníci ho přirozeně začali používat, o čemž svědčí i to, že z kontaktního formuláře přijdou desítky dotazů týdně.

Velkou radost ale máme především z toho, že jsme do hlavní role obsahu na webu dostali konkrétní řezníky, kteří se starají o kvalitu masa na každé z prodejen. Najdete je hned na úvodní stránce a o každém z nich si na webu můžete přečíst krátké bio. To pomáhá zvýšit loajalitu zákazníků, ale také díky tomu, jak věříme, řezníci přijmou web za svůj a budou nám pomáhat s dalším rozvojem a doporučovat ho zákazníkům.


„Zákazníci web začali přirozeně používat, o čemž svědčí i to, že z kontaktního formuláře přijdou desítky dotazů týdně. “


Výsledky spolupráce řeznictví NOVÁK a senseZOOM

Co považujeme za největší úspěch? Rozhodně to, že vedení řeznictví NOVÁK začalo brát marketing jako užitečný nástroj pro budování značky a zvýšení prodejů. Kompletně se změnil také názor na Facebook, který byl vnímán jako nástěnka a nečekaly se od něj výkony. A z nás se místo grafiků – návrhářů plakátů stali parťáci, kteří plánují celkovou komunikaci značky.

sjednocení identity značky, odlišení od konkurence

nový web se stabilní organickou návštěvností

vybudování aktivní, zapojené fanouškovské základny na Facebooku

nastavení celkové externí komunikace a změna vnímání vedení společnosti

spolupráce na business development aktivitách

Tohle byl jen začátek...

Tady bychom mohli skončit a už „jen“ udržovat nastavené. Díky základům v nové marketingové strategii, tonalitě a také díky novému interními marketingovému specialistovi ale můžeme marketing řeznictví NOVÁK rozvíjet dál. Tihle pánové a dámy od masa jsou srdcaři, kteří chtějí ukázat světu, co znamená poctivá řezničina a co je kvalitní české a čerstvé maso. Už teď je jasné, že bude plný emocí a skvělých příběhů. Buďte u toho s námi.