Případová studie

Z 300 marketérů na 5 - změna mindsetu v Group-IPS

V roce 2017 začala v Group-IPS strategická změna. Součástí byl i nový pohled na marketing, který do té doby svým způsobem dělalo všech 300 projektových manažerů. senseZOOM je nyní integrální součástí firmy a podílí se na celkové strategii firmy. Výsledek? Především jednotný profesionální brand reflektující novou životní fázi Group-IPS.

Se změnou obchodní je třeba i změna marketingová

Profesionálních služeb Group-IPS si váží klienti jako Novartis, AB InBev, Shell nebo GSK. Expertiza při projektovém managementu staveb je nezpochybnitelná a v IPS dlouho věřili, že nejlepší marketéři jsou jejich inženýři. Ti však často psali příliš technicky, o mnoha projektech nemluvili, protože nemohli jmenovat klienta a na sociálních sítích společnost komunikovala spíš sporadicky, ne zcela profesionální angličtinou. Také každá z 15 poboček řešila marketing po svém. Tomu však měl přijít konec.

Aby se společnost mohla posunout dál, bylo jasné, že musí dojít k velké změně, navenek i interně. A to znamenalo mít také odborníky na marketing a interní komunikaci, kteří budou partnery managementu při zavádění změn, dokážou vymyslet celou marketingovou strategii, doporučit vhodné taktiky v závislosti na obchodní strategii a podobně. Zároveň by se tým měl postarat o to, aby se nápady přetavily ve skutečnost.

Jak ale takový tým vybrat?

In-house nebo outsourcing marketingu

u 15 poboček je to celkem oříšek

Vedení Group-IPS muselo zvolit správnou taktiku, jak najmout nový marketingový tým. Na výběr měli z těchto možností:

1. Najmout vlastní in-house tým

Při velikosti Group-IPS to ale znamenalo, že by měli marketéry rozeseté po 20 kancelářích v 15 státech. Tam už se výhoda in-house trochu ztrácí, protože stejně spolu tým komunikuje vzdáleně.

2. Najít marketingového manažera, který si postaví tým externích agentur

Reálná možnost, ale rozhodně ne levná, navíc velmi záleží na schopnostech daného manažera a toho, jak si nastaví procesy a celý ekosystém externích agentur, jeho projektovém řízení a další záležitosti. Takového člověka je těžké ulovit, o zastupitelnosti nemluvě.

3. Najmout externí agenturu, která marketing zastřeší ve všech zemích

Zkrátka řešit vše s jedním týmem z jedné agentury, který se postará o strategii i realizaci, a pokud nemá svoje vlastní specialisty, najme si je sama a zaručí se za ně.

Ano, tušíte správně, že trojka je správně a volba padla na senseZOOM. Důvodem byl náš přístup k projektům i zkušenosti z oboru průmyslových staveb. A tak v roce 2018 začala spolupráce, která trvá dodnes a při které nepoznáte rozdíl mezi zaměstnanci IPS a senseZOOM. A o to přesně nám jde! Nejsme ale jen realizátoři, naopak. Aktivně se podílíme na nové strategii, vymýšlíme nové cesty a aktivity a vše také postupně realizujeme.

„Lidé ze senseZOOM jsou součástí našeho týmu, mají dokonce naše e-mailové adresy, ale poskytují nám flexibilitu, kterou potřebujeme. Nemusíme řešit další dodavatele a výběrová řízení na dílčí činnosti, nezatěžujeme HR náborem kreativních profesí. senseZOOM nám vždy dodá takový tým, který zrovna potřebujeme.”

Juan Sanchez Chatar, CEO Group-IPS

1. Ujasnění strategie

Ujasnili jsme si s klientem, jaká je jeho byznysová strategie, obchodní cesty i jaké budou organizační změny. Popsali jsme cílovou skupinu, dotáhli positioning i to, jak by měl vypadat brand a jak chce být Group-IPS dlouhodobě vnímána.

2. Sjednocení komunikace

Aby všichni klienti vnímali IPS ve všech zemích stejně, je třeba všude komunikovat jednotně. Proto jsme marketing centralizovali, vyčlenili základní tým a vytvořili jednotný plán marketingových aktivit.

3. Vlastní obsah. Každý měsíc jiný tým

Měli jsme strategii, měli jsme plán, teď už jen realizovat. Pro Group-IPS vytváříme obsah na míru – děláme vlastní obsah, natáčíme podcast The Hub, videa, vytváříme všechny marketingové materiály a vizuály. Podle toho, co je zrovna potřeba, obměníme tým na straně klienta. Někdy potřebujeme víc grafika, jindy zase brand manažera. Proto má Group-IPS každý měsíc na starost někdo trochu jiný.

Výsledky spolupráce Group-IPS a senseZOOM

Za dva roky společné spolupráce se obě strany hodně naučily. My jsme se například museli naučit mluvit jazykem inženýrů, abychom byli schopni lépe předat informace cílové skupině, ale je toho mnohem víc. Těší nás, že rosteme zároveň s IPS, ale také výsledky, které za sebou máme:

  • sjednocení brandu a vizuální komunikace
  • sjednocení externí komunikace v 15 zemích
  • vytvoření marketingové strategie v reakci na byznysové změny IPS
  • tvorba originálního obsahu a tím odlišení od konkurence
  • natáčení podcastu The Hub s průměrnou sledovaností 20/měsíc
  • nárůst fanoušků na LinkedInu na 12 tisíc
  • vyšší brand awareness díky cílenému PR
  • transparentní interní komunikace

Co dál? Udržet směr

V Group-IPS řešili změnu, která občas čeká každou společnost – museli reflektovat novou dobu i vlastní růst, uvědomit si, kam míří, co chtějí oni i jejich klienti a co je pro to třeba udělat. To rozhodně není jednoduchá změna a externí i interní komunikace jsou v tomto případě klíčové. Těší nás důvěra IPS a neustále pracujeme na zdokonalování současných aktivit a vymýšlení nových. Důležité je ale také nastavený směr udržet. A s tím budeme v senseZOOM dál pomáhat a těšíme se na všechny výzvy, které to s sebou přinese.

Chcete o Group-IPS vědět víc? Podívejte se na jejich web a určitě si poslechněte The Hub a dejte nám vědět, jak se vám líbí.

„Nadšení, podnikavost a iniciativa Sensezoom jsou úžasné. Díky jejich zkušenostem a přístupu jsme si uvědomili, jak důležitý je marketing pro naši strategii a doporučuji Sensezoom všem, kteří jsou v podobné situaci, v jaké jsme v roce 2017 byli my.”

Juan Sanchez Chatar, CEO Group-IPS