Šťavnatá marketingová komunikace a brand pro NOVÁK maso - uzeniny

Na začátku tohoto příběhu jsou dvě různé identity, prakticky mrtvé sociální sítě a web bez návštěvnosti. Přidejte k tomu špatnou zkušenost s marketingovou agenturou a negativní postoj k Facebooku a máte situaci doslova na nože. A ještě k tomu v řeznictví, to prostě nechcete. Jakmile ale nasadíte pár marketingových kuchařů ze senseZOOM, přimícháte správný marketingový mix, sjednocení vizuálu, community management a zapojíte do marketingu i řezníky od válu, máte rázem značku jako k… býk! Ten v logu.

novak-fb-post-rebranding-5-1

Firma NOVÁK maso - uzeniny s.r.o. provozuje v ČR celkem 60 prodejen, které byly také hlavním komunikačním kanálem společnosti. Bohužel zákazníci často zaměňovali značku s konkurencí a vedení tak dospělo k rozhodnutí začít více řešit marketing. Obrátilo se proto na velkou marketingovou agenturu, aby jim pomohla s novým webem a vůbec budováním značky. Bohužel tato agentura nenavázala na už hotové logo, které řeznictví NOVÁK odlišovalo od konkurence a zpracovala firemní identitu po svém. Existovaly tak vedle sebe dva vizuály. 

My přicházíme na scénu v této fázi jako realizátoři plakátů pro prodejny.  

„Potřebujeme jen obsah“

Klient postupoval naprosto správně, měl připravené dílčí věci - logo, brand manuál, web… My jsme připravovali podle připraveného manuálu plakáty a i když jsme viděli, že jsou vedle sebe dvě identity, nemohli jsme v téhle fázi nic dělat. 

Klient nám ale po nějaké době zavolal s tím, abychom mu pomohli naplnit obsah na nový web. Při analýze vypracovaného návrhu jsme ale zjistili, že to nebude tak jednoduché.

Problém č. 1 byly už ony dvě identity. Navíc web měl nevhodný redakční systém, nebylo dotažené SEO ani mobilní zobrazení, našli jsme i pár UX/UI nesrovnalostí. Museli jsme tedy klienta přesvědčit, abychom se do webu pustili znovu a abychom si nastavili od začátku celou marketingovou komunikaci. Důvody byly jednak technické chyby na webu, ale také CMS bránící dalšímu rozvoji - pokud bychom obsah plnili v tomto systému, klienta by to ve výsledku stálo víc než nový web od začátku. A tak jsme novým webem získali jak profesionálnější stránky pro prezentaci, tak univerzálnější nástroj pro správu obsahu i levnější řešení pro klienta.

mockup-novak-web-desktop

„Novým webem jsme získali jak profesionálnější stránky pro prezentaci, tak univerzálnější nástroj pro správu obsahu i levnější řešení pro klienta.“

Náš postup při nastavení marketingové komunikace pro NOVÁK maso - uzeniny 

1. Sjednocení vizuální identity

Vzali jsme logo býčka, které je nadčasové, jednoduché a zapamatovatelné a spolu s prvky z logomanuálu, který jsme převzali, jsme vytvořili jednotnou korporátní identitu, která se promítá na všech marketingových kanálech a materiálech.

2. Návrh nového webu

Navrhli jsme strukturu webu, ujistili se o správném nastavení UX/UI a zvolili redakční systém, který se jednoduše obsluhuje. Pak jsme pro web navrhli grafiku a prvky, které odpovídají korporátní identitě.

3. Správa sociálních sítí

Od září 2019 jsme si převzali také community management řeznictví Novák, především na Facebooku. Z 50 fanoušků jsme se za rok dostali na 2 400 lidí, kteří jsou navíc velmi aktivní a pravidelně nám pomáhají šířit obsah dál.

novak-social

„Z 50 fanoušků jsme se za rok dostali na 2 400 lidí, kteří jsou navíc velmi aktivní a pravidelně nám pomáhají šířit obsah dál.“

novak-fb-2020-07-reznik

Řezníci jsou tváří prodejen i nového webu 

Projekt Web pro NOVÁK maso - uzeniny nebyl jen o jeho návrhu. Postarali jsme se také o kompletní obsah, který pravidelně aktualizujeme. Hlavně ale na stránkách komunikujeme to, co je pro značku nejdůležitější, čím je jedinečná. Najdete na něm proto tváře řezníků, příběhy lokálních dodavatelů, recepty a spoustu dalšího. To vše na první pohled neprodává maso, na ten druhý to ale pomáhá prodávat díky tomu, že si zákazníci řeznictví mohou ověřit informace, dozvědět se něco nového a díky receptům načerpat inspiraci. A to si zákazníci pamatují. 
 
Uchazeči o práci tady zase najdou aktuálně otevřené pozice a mají možnost přímo kontaktovat personalistky, dozví se příběh firmy a další informace. Web se tak stal středobodem, na který můžeme odkazovat na sociálních sítích i v prodejnách a zákazníci ho přirozeně začali používat, o čemž svědčí i to, že z kontaktního formuláře přijdou desítky dotazů týdně.  
 
Velkou radost ale máme především z toho, že jsme do hlavní role obsahu na webu dostali konkrétní řezníky, kteří se starají o kvalitu masa na každé z prodejen. Najdete je hned na úvodní stránce a o každém z nich si na webu můžete přečíst krátké bio. To pomáhá zvýšit loajalitu zákazníků, ale také díky tomu, jak věříme, řezníci přijmou web za svůj a budou nám pomáhat s dalším rozvojem a doporučovat ho zákazníkům. 

„Zákazníci web začali přirozeně používat, o čemž svědčí i to, že z kontaktního formuláře přijdou desítky dotazů týdně. “

Výsledky spolupráce řeznictví NOVÁK a senseZOOM 

Co považujeme za největší úspěch? Rozhodně to, že vedení řeznictví NOVÁK začalo brát marketing jako užitečný nástroj pro budování značky a zvýšení prodejů. Kompletně se změnil také názor na Facebook, který byl vnímán jako nástěnka a nečekaly se od něj výkony. A z nás se místo grafiků - návrhářů plakátů stali parťáci, kteří plánují celkovou komunikaci značky.  

icon-12

sjednocení identity značky, odlišení od konkurence

icon-4

nový web se stabilní organickou návštěvností

icon-overachievers-orange

vybudování aktivní, zapojené fanouškovské základny na Facebooku

icon-11

nastavení celkové externí komunikace a změna vnímání vedení společnosti

icon-6

spolupráce na business development aktivitách

Tohle byl jen začátek…

Tady bychom mohli skončit a už „jen“ udržovat nastavené. Díky základům v nové marketingové strategii, tonalitě a také díky novému interními marketingovému specialistovi ale můžeme marketing řeznictví NOVÁK rozvíjet dál. Tihle pánové a dámy od masa jsou srdcaři, kteří chtějí ukázat světu, co znamená poctivá řezničina a co je kvalitní české a čerstvé maso. Už teď je jasné, že bude plný emocí a skvělých příběhů. Buďte u toho s námi. 

mockup-novak-web-laptop
novak-srdcovka-mockup-plakat-2
novak-srdcovka-mockup-billboard-3
novak-srdcovka-mockup-plakat-1
mockup-novak-calendars
mockup-novak-merch-2
mockup-novak-masomapa-2
mockup-novak-web-desktop
novak-srdcovka-mockup-billboard-4
mockup-novak-merch-1
novak-srdcovka-mockup-plakat-3