Profesionální marketing pro firmy, které si ho (ne)mohou dovolit

Outsourcing marketingu. Zní vám to jako oxymóron? Existuje překvapivě velká skupina firem, pro které je nastartování marketingu obrovskou výzvou. Hledají marketéra „superhrdinu“ a mají od něj nereálná očekávání. Nevědí, jak řídit externí agentury a vyhodnocovat jejich přínos a služby. Marketing řeší nárazově a bez strategie. Outsourcing marketingu umožňuje právě takovým firmám spojit se s profesionálním týmem a budovat své aktivity efektivně hned od začátku.

Pro koho je outsourcing dobrá volba

Naši firmu jsme zakládali s vizí, že typickým klientem bude menší česká společnost. Za 4 roky jsme zjistili, že je to spíš střední podnik s 50 až 600 zaměstnanci odkudkoli z Evropy. Nejčastěji jde o B2B firmy, které důležitost marketingu dlouho podceňovaly. Nyní si začínají uvědomovat jeho úlohu, ale neví, jak ho dostat na profesionální úroveň.

Typicky jde o společnost, jejíž majitel chápe, že byznys by mohl jít lépe a že zákazníci, partneři i zaměstnanci by jeho firmu lépe vnímali, kdyby dělala profesionální marketing dlouhodobě. Společným jmenovatelem bývá podinvestovaný marketing (naším rekordem je 0,26 % obratu alokovaných na marketing). Pro takovou firmu není cílem pomocí outsourcingu ušetřit, ale zvýšit kvalitu.

Co je to marketing outsourcing

Pointou marketingového outsourcingu tak, jak ho vnímáme my, je střednědobá nebo dlouhodobá spolupráce s cílem firmu detailně analyzovat, pochopit její byznys, nastavit marketingovou strategii a plán. Dále zavést marketingové procesy, najít potřebné dodavatele a partnery a spustit exekuci plánu.

Marketingový tým se staví na míru strategii a hlavně plánu v čase. Marketingové stratégy, projektové manažery, ale i jednotlivé specialisty firma využívá jen ve chvíli, kdy je potřebuje. Postavit takový tým může značce trvat měsíce až roky. Podstatou outsourcingu je, že tým je připravený.

Dalším krokem je trénování stávajícího týmu nebo postavení nového tam, kde žádný nebyl a předání nastaveného systému. Často pak outsourcovaní specialisté zůstávají jako poradci a někdy i jako exekuční tým.

Outsourcing marketingu není pro všechny

Rádi říkáme, že v ideálním světě nejsou naše služby potřeba. Firma, která má kvalitní marketing nebo ředitele s hlavou zákaznicky orientovaného marketéra, nás nepotřebuje. A takových firem je spousta. Stačí se podívat na oblíbené B2C firmy a e-commerce (a najdete i malé a B2B firmy se skvělým marketingem).

Outsourcing není ani pro firmy, které vnímají marketing jako výrobu letáčků, tvorbu PPC kampaní nebo mají nereálná očekávání.

Jak outsourcovat marketing

Marketérů, kteří umí pomoci, je na trhu poměrně dost. Z našich zkušeností je nejdůležitější, aby byli součástí společnosti klienta a jeho partnery, ne pouhými dodavateli. Aby nedostávali zadání na kampaň, ale aby marketing „spolutvořili“ v samém jádru, dostávali informace, měli pravomoce a odpovědnost, jaké by měl mít interní šéf marketingu. Jen tak je možné postavit pro firmu fungující marketing a budovat silný a odolný brand.

Kvalitní marketing není jen pro velké firmy

Outsourcing marketingu bereme jako odrazový můstek, aby firma vůbec smysluplný marketing začala dělat. Je to cesta jak dělat profesionální marketing za zlomek toho, kolik by stálo srovnatelné interní oddělení. Zároveň je to způsob jak mít tým s hlubokým chápáním firmy, který můžete rychle „vypnout i zapnout“.

Z naší zkušenosti je hlavním výstupem naší spolupráce – a důvod, proč to má smysl dělat – totální změna chápání postavení marketingu v rámci firmy klienta. U dobře pojaté spolupráce se z opomíjené nákladové položky stává integrální součást byznysu a strategického plánování firmy.