PPC v B2B: myslete na konkrétní lidi

V B2B marketingu necílíte jen na firmy, ale také na jednotlivce. Proto byste stejně jako firmy v e-commerce a dalších odvětvích přímého prodeje zboží a služeb měli pro PPC reklamy (payperclick je online reklama, u které platíte za proklik na vámi vybranou webovou stránku) i v B2B využívat konkrétní online kanály podle toho, kde se vaši potenciální zákazníci pohybují.

Když je vaším produktem nástroj pro automatizaci faktur ve firmě, zaměřte se na osoby, které uvidí, jakou reálnou výhodu pro ně váš produkt má. Někým takovým je například vedoucí oddělení fakturací, ale vůbec nezaškodí, když se o vašem produktu doslechne i ředitel. Aby se vám povedlo zasáhnout všechny ve vaší cílové skupině, zvolte si kombinaci marketingových kanálů podle jejich specifik.

Proč využívat Google Ads

Protože k zobrazování vaší reklamy můžete použít vyhledávač, videa i obsahové sítě.

 • Vyhledávač – Zde se reklama zobrazí každému, kdo do kolonky „search“ zadá klíčová slova, na která cílíte.
 • YouTube – Zde můžete pomocí videa zasáhnout cílovku podle zájmů a témat videí, která sleduje. Hodit se vám tu bude i remarketing zaměřený na ty, co už vaše webovky jednou navštívili.
 • Obsahová síť – Jedná se o skupinu více než 2 milionů webových stránek i aplikací, které vaše reklamy mohou zobrazovat v podobě bannerů. Když ji využijete, budou se vaše reklamy objevovat na vybraných partnerských webech sítě Google, a to podle zájmů cílové skupiny, vyhledávání nebo pomocí remarketingu.
Google Ads
reklama přes Google Ads

Kdy zvolit Sklik

Především když cílíte na firmy a osoby v Česku, kde vyhledávač portálu Seznam.cz používá přibližně 30 % uživatelů. Funguje stejně jako Google, ale liší se tím, že má kvalitnější síť webů pro místní publikum.

A co sociální sítě?

Také Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter nebo TikTok vám umožňují cílit reklamu podle zájmů a chování svých uživatelů.

Pamatujte na to, že pro skutečné vybudování důvěry s klienty si nevystačíte jen s prostým vychválením svého produktu v jedné PPC reklamě.

Další postup

Když už jste si vybrali kanály, které chcete pro propagaci u své cílovky v B2B použít, zamyslete se také nad tím, jak ke své cílové skupině budete přistupovat a co od ní očekáváte. Vrozhodování vám pomohou následující otázky:

 • Který obsah inzerce bude naše zákazníky zajímat?
 • Jak budou naši reklamu klienti vnímat?
 • Poskytuje naše inzerce zákazníkům skutečné řešení jejich problému?
 • Vybudujeme si s klienty prostřednictvím reklamy větší důvěru?
 • Máme k dispozici případové studie, kterými můžeme výhody našeho produktu podložit?
 • Jak nás a náš produkt hodnotí bývalí a stávající zákazníci?
 • Chceme PPC reklamy podpořit i PR články?
model STDC

Jak budovat vztah se zákazníky

Abyste s klienty navázali opravdový vztah, musíte k PPC stejně jako k dalším marketingovým krokům přistupovat strategicky a postupně ho rozvíjet a utužovat (model STDC, tedy „see-think-do-care“, určitě znáte). A teď už přikročme k jednotlivým krokům.

 1. krok („see“) – Začněte s obecnějším sdělením a „oddělte zrna od plev“. Tak získáte zapojení uživatelů, kteří se o váš produkt opravdu zajímají. Své sympatie vůči vašemu brandu mohli vyjádřit jak navštívením vašeho webu, tak zhlédnutím videa nebo pozitivním komentářem na sociálních sítích.
 2. krok („think“) – Teď už okolo sebe máte různá publika a ve své komunikaci můžete být krapýtek konkrétnější, později i více. Vaším cílem u tohoto kroku je postupně budovat důvěru u zákazníků přes případové studie, reference, odborné manuály, jedinečné prodejní argumenty (USP) a dalšími cestami.
 3. krok („do“) – Jakmile dojdete do fáze 3, prodáváte. Nějaký čas jste věnovali vytváření vztahu se zákazníky a teď už je v bannerech můžete vyzývat k akci, třeba i s příslibem nějaké výhody pro nové klienty.
 4. krok („care“) – Když už se někdo vaším zákazníkem stane, určitě o něj nechcete přijít. Proto se mu občas připomeňte newsletterem nebo uspořádejte komunitní akci. Dále ho určitě potěšíte kvalitním zákaznickým servisem a přehlednou nápovědou ke svému produktu. Určitě najdete i mnoho dalších způsobů, jak si zachovat jeho přízeň.

Pokud jste článek dočetli až sem, pak je vám jasné, že ani v B2B marketingu si nevystačíte jen s jednorázovou PPC reklamou. I v této oblasti je marketing dlouhodobým procesem, který se skládá z mnoha dílčích disciplín. Kromě času od vás bude vyžadovat také péči a zkušenosti.