Marketingová strategie a audit: Základ vašeho byznysu

Vrhli jste se střemhlav do prezentace vaší značky a online i offline propagační materiály sekáte jak Baťa cvičky? Věříme, že se to na první pohled možná jeví jako nejlepší způsob, jak svůj brand co nejrychleji dostat do povědomí veřejnosti. Jenže marketing dělaný bez rozmyslu nejen, že nefunguje, ale navíc může vašemu podnikání spíš ublížit. Proto si dejte na čas a nechte nezávislé odborníky, aby se postarali o marketingový audit. Na základě něj pak vytvoří návrh marketingové strategie, a třeba i marketingový plán, na míru vaší firmě.

Nejdřív je potřeba marketingový audit

V senseZOOM tento zásadní krok neradi opomíjíme. Proto nejsme moc nadšení z klientů, kteří mají dílčí nápady, jak v marketingu postupovat, ale vůbec nemají ponětí, jestli jejich nápady budou mít i kýžený efekt. Audit marketingu je tu od toho, abychom dokázali detailně zanalyzovat firmu jako takovou, její obchodní proces a strategii i dosavadní marketingové aktivity. Když bychom totiž tato data nesesbírali, tak si jen těžko uděláme obrázek o tom, co funguje, co je třeba zlepšit a jak postupovat v budoucnosti, aby došlo ke splnění vašich marketingových cílů.

Jak audit marketingu probíhá

Procesu auditu se účastní celá firma, od výkonného ředitele přes manažery až po asistenty prodeje nebo řemeslníky, její partneři i zákazníci. Proč? Protože každý z těchto lidí vaši společnost vnímá úplně jinak. Jakmile víme, proč byla firma založena, známe její výhody a nevýhody oproti konkurenci i bolavá místa a máme jasno v tom, kde je potřeba hledat nové příležitosti, můžeme se směle pustit do přípravy strategie.

Teď je na řadě marketingová strategie

Audit sice může fungovat samostatně, ale když k němu přidáte i marketingovou strategii, získáte pevné základy v podobě nastavení marketingových cílů a určení způsobu jejich naplnění. Snáze se vám pak bude pracovat i na další fázi, kterou je sestavování marketingového plánu. To už se bavíme o konkrétních krocích, jak a skrze které formáty byste sdělení své značky měli vést.

Všechny tyto tři etapy mohou být obsaženy ve strategickém dokumentu. Ten poslouží jako skvělý pomocník pro celý marketingový tým i ostatní oddělení společnosti. Pomůže jim pochopit marketingové aktivity brandu a zároveň ukočírovat jejich soudružnost.

Topíte se v množství marketingových aktivit, které nemají výsledky, jaké byste si přáli? Nechte si od nás poradit.