4 otázky, co usnadní výběr marketingové agentury

Uvažujete nad tím, že marketing začnete budovat s pomocí agentury nebo jejím know-how obohatíte stávající in-house tým? Postupně určitě zjišťujete, že marketingových agentur je na trhu víc než dost a dost možná začínáte ztrácet půdu pod nohama, protože nevíte, jak si správně vybrat. Abychom vám její výběr usnadnili, rozhodli jsme se, že vám představíme zásadní otázky, na které byste se při volbě agentury měli sami sebe ptát.

Co od marketingové agentury očekávám?

Pokud hodláte rozjet masivní globální kampaň a máte na ni dostatečný budget, určitě se nebojte oslovit věhlasné agentury. Chcete si jen jednorázově nechat navrhnout a vytisknout propagační letáček? Zkuste se spíše poohlédnout po menší agentuře, která bude mít dobrý poměr ceny a výkonu. Nejvyšší cena v tomto oboru totiž velmi často vůbec neznamená ten nejlepší možný výsledek.

Chci, aby agentura dělala vše podle mě?

Agentury a klienti jsou různí, proto je důležité, aby vám fungovala vzájemná chemie. Jestli jste spíše typ, který chce mít všechno podle sebe, určitě si nevybírejte agenturu plnou kreativců s nápady, co vám nesedí. Víte o sobě, že si v marketingu nejste jistí vkramflecích a jste ready nechat si poradit? Pak vám přijde vhod agentura, která umí přijít s novými nápady a zároveň říct „ne“ těm, které pro vás nebudou mít žádnou přidanou hodnotu.

Je daná agentura důvěryhodná?

Ještě, než si dohodnete osobní schůzku se zástupcem agentury, která se vám zalíbila na první dobrou, zjistěte si, kde agentura sídlí a jak vypadají její kanceláře. Posviťte si také na to, jak vypadá její návrh smlouvy a jak má nastavené výpovědní lhůty. Prohlédněte si i případové studie. Ty více odhalí, zda se agentura pohybuje v segmentu, pro který ji vybíráte. Dále se mrkněte na její reference, spokojenost stávajících i bývalých klientů, délku spoluprací a jak o nich mluví samotná agentura. Zajímat by vás měl také způsob, jakým svou práci reportuje, účtuje, jak ke svěřeným projektům přistupuje i jak řeší krizové situace. Je všechno podle vašich představ? Pak je osobní schůzka, při které zjistíte, jestli jste s agenturou na stejné vlně, určitě na místě.

Mám si agenturu otestovat?

Možná jste byli z osobní schůzky tak nadšení, že byste agentuře s chutí upsali svou duši na doživotí. Raději se ale neunáhlete. Všechno hezky postupně. Nejdříve agentuře zadejte jednorázový pilotní projekt. Až na základě toho, jaký byl průběh jeho zpracování, jak rychle a věcně agentura reagovala na vaše připomínky a dotazy i jaký byl výsledek, se rozhodněte, jestli s touto agenturou chcete doopravdy spolupracovat dál.

Je vaším cílem snížit náklady, zvýšit efektivitu, získat flexibilnější tým nebo jen získat nový pohled na vaše marketingové aktivity? Tak jako tak věříme, že vám po zodpovězení těchto otázek nebude nic bránit ve výběru „té vaší“ agentury, která vám pomůže splnit vaše marketingové sny.